Švietimo Eksportas

Nepaslaptis, kad JAV aukštojo išsilavinimo sistema – bene geriausia pasaulyje. Akivaizdu ir tai, kad valdant pavyzdingus Jungtinių Valstijų universitetus vadovaujamasi solidžiais verslo dėsniais. Štai už Harvard universiteto $34.9 miliardų biudžetą atsakingas žymus finansininkas Mohamed A. El-Erian, o pati švietimo įstaiga įregistruota korporacijos vardu. Įdomi ir dar viena tendencija: geriausi pasaulio universitetai pamažu imasi tarptautinių organizacijų vaidmens. Štai The New York Times rašoma, kad daugybė JAV universitetų jau siekia įkurti filialus šalyse, kurios patiria nemažai švietimo sistemos problemų. Artimieji Rytai – vienas populiariausių regionų. New York University jau 2010 metais planuoja atidaryti pirmajį liberaliųjų menų filialą Abu Dhabi (JAE) mieste. Jau ateinantį rudenį Michigan State University pradės darba Dubai (JAE) mieste. Galbūt ir Lietuvoje pravesrtų gero JAV universiteto filialo atsiradimas? Be akivaizdaus mokslo kokybės privalumo, tokios atstovybės įsikūrimas padėtų išvengti vizų bei kultūrinio šoko problemų, taip pat padėtų gerinti Lietuvos studentų anglų kalbos žinias. Kita vertus, užsienietiško švietimo invazija prisidėtų prie galimo nacionalinės kultūros naikinimo.

Taigi, ar verta laukti bei tikėtis dienos, kuomet Princeton universiteto vadovai pasibels į Vilniaus mero duris? Galbūt Lietuviams vertėtų pasimokyti iš JAV universitetų patirties ir patiems steigti naujo pobūdžio švietimo įstaigas. Geriausi pasaulio universitetai – privačios organizacijos, o vienas iš ankstyų jų steigimo paskatų – pelnas. Ne veltui metų mokslas elitiniuose JAV universitetuose kainuoja virš $45,000. Manau, kad sąlytis tarp verslininkiško požiūrio ir edukacinio idealizmo padėtų išjudinti beįsisenėjančią švietimo reformos problemą Lietuvoje. Kam laukti Harvardo atėjimo į Lietuvą jei patys galime tokį sukurti?!

Photo: New York Magazine
 1. Jurgis
  11 vasario, 2008 14:39

  Tikiu, kad labai (ne)tolimoje ateityje, Jūsų žodžiai pasieks Dievo ausis (Labai norėčiau tikėti), bet labiau panašu į tai, kad greičiau Lietuvoje pasikeis gyventojų sudėtis (http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/article.php?id=15928250). Tada Lietuvoje atsidarys Maskvos, Kijevo, Minsko ir t.t. universitetai. Mūsų verslininkams ir valdžiai geriau, kad būtų mažiau protingų, bent jau iki to momento kol jie iš savo giminaičių paruoš sau pamainą. Žydės KLANAI Lietuvoj.

 2. Gerbeja
  11 vasario, 2008 17:53

  Nuostabu. Tik ar bus kam mokytis tuose universitetuose? O gal Lietuvoje įkurt “mokslo rezervatą“ skirtą Europos protams?

 3. nameismynamejeaa
  6 liepos, 2008 08:32

  klanai zydi jau seniai, zmoguciukai mieliausi. o autoriaus klyksmas kurti amerikoniskas korporacijas salyje, kurioje ir taip ysigalejes LAUKINIS KAPITALIZMAS, atrodo velniskai tragiskai ir varo y nevilty del lietuviu nusvitimo. kada suprasit, kad amerika nera nuostabi salis? kada atmerksit akeles?

 1. 11 vasario, 2008 14:51

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: